Ako fotografovať hotové výtvory 1

Moja šikovná žienka dokáže vytvoriť z papiera neuveriteľne krásne veci, ale ak sa má o ne podeliť na blogu alebo na Facebooku, treba na dôvažok vedieť aj fotografovať.

Často obzeráme zverejnené gratulačné karty, na ktorých vidno neuveriteľnú nápaditosť a zručnosť autorov, ale bohužiaľ, fotografické schopnosti ďaleko zaostávajú za tými tvorivými. To je veľká škoda!

Preto sme sa rozhodli, že urobíme seriál, kde sa podelíme o rady s fotografovaním.

Aparát

Fotografovať môžete aj s mobilom. Netreba nijakú zvláštnu výbavu. Samozrejme, ak máte lepší fotoaparát, nie je to na škodu.

Smetný koš v počítači

Je to váš najlepší kamarát. Nie je nič zvláštneho urobiť zlú fotku. To dokážem denne. Problém je, že ľudia taký obrázok nevyhodia! Roztrasená fotka, lebo ste si neopreli ruky alebo aparát v slabom svetle, nezaostrený obraz, časť predmetu chýbajúci na fotke, vymenujme len tie najtypickejšie chyby. Neváhajte nafotiť tých fotiek viac a nepodarky bez milosti vyhoďte.

Svetlo

Nebude dobré, ak vaša fotka vyzerá, ako keby ste fotili čiernu mačku v tmavej pivnici! Najlepšie je využiť denné svetlo. Foťte pri okne, na balkóne, v záhrade, ale snažte sa vyhnúť priamemu slnku (o tomto si povieme nabudúce).

Blesk na aparáte nebýva dobrý nápad, lebo jeho svetlo je spravidla ostré a vytvára nepríjemné kontúry. Scrapbookové výtvory vyzerajú omnoho lepšie keď použijete rozptýlené svetlo, ktoré prichádza skôr zboku, mierne spredu, čo s bleskom na aparáte neviete dosiahnuť. Ak už musíte použiť umelé svetlo, nebuďte leniví, rozsvieťte všetky lampy v blízkosti. Fotky vyzerajú väčšinou lepšie, ak použijete viac svetiel.

Stojan na scrapbookingPrezentácia

Hotové dielo nevyzerá dobre, ak ho bez rozmyslu položíte medzi omrvinky z raňajok a neoprané ponožky. Odstráňte zo zorného poľa všetko rušivé. Šikovná pomôcka je malý stojan, na ktorý položíte fotografovaný výtvor, samozrejme, môžete položiť karty na povrch aj bez podložky.

Pozadie

scrapbookingNajjednoduchší spôsob je napr. A3 papier, ktorý dáte do oblúka a fotografovaný predmet položíte pred neho. Do oblúka sa to dáva preto, lebo z pozadia tým pádom zmiznú ostré rohy, ktoré pri takomto druhu fotografie pôsobia rušivo.

Môžete používať nielen biele pozadie, ale aj čierne, sivé – podľa potreby.

Pozadie nemusí byť len papier, často využijeme záhradu, pozadie z hustej zelene je väčšinou vyhovujúce. Na fotografii nižšie si všimnite, že sa snažíme postaviť fotografovanú kartu ďaleko od pozadia, toto si objasníme viac niekedy nabudúce.

Red poppy flower scrapbooking

 

Card with handmade flowersMôžete experimentovať aj s ďalšími druhmi pozadia, napríklad neomietnuté tehly (pozri fotografiu vľavo) a podobne.

Pointa je v tom, že ústrednou témou fotografie je nejaký výtvor, karta, a preto sa snažte zariadiť, aby pozadie nebolo rušivé, nepriťahovalo pozornosť a tvorilo len nenápadný rámec fotografovaného subjektu.

Vo všeobecnosti platí, že úroveň fotografií vašich výtvorov môže dramatický stúpnuť, ak si dáte pozor na niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré v tomto článku (a v budúcich) spomíname.

Želáme veľa tvorivosti a radosti!

Tu nájdete ďalší článok série.

2 Comments

  1. Peter Mrázik
    09/09/2016

    Ďakujem za dobré rady jednoducho podané.

    Odpovedať
  2. Diana Majerová
    25/09/2016

    Pěkně napsaný článek, skvěle čtivý a s dobrými radami pro všechny, kdo tvoří 🙂

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

94 − = 93

Skip to content