Ako fotografovať hotové výtvory 2

Minule sme si povedali zopár základných rád ako fotografovať scrapbooking. To isté platí aj pre akékoľvek ručné práce. Dnes si prezradíme jednoduchý tip ako využiť slnečné svetlo.

Karta v ostrom svetle
Karta v ostrom svetle

Priame slnečné svetlo

Teoreticky by ste mohli vystaviť hotové dielo na slnko a odfotiť, ale tu treba vysloviť varovanie. Ostré svetlo môže byť rušivé. Bledé časti sú “vybielené” a zatienené plochy sú väčšinou príliš tmavé. Kontúry tieňov nebývajú pekné. To platí zvlášť vtedy, ak sa pokúsite fotiť uprostred dňa. Všimnite si, že na poludnie bude aj 19 ročná supermodelka vyzerať tak, že má kruhy pod očami a trápi ju ťažká celulitída.

Pamätajte – iba šialený pes a šibnutý fotograf vychádza z domu na poludnie!

Rozptýlené svetlo

_mg_1505Ak umiestníte medzi slnko a fotografovanú kartu polopriehľadný papier (napr. pauzák), priesvitnú bielu tkaninu, prípadne záclonu, rozptýlite tým ostré svetlo a výsledok bude omnoho lepší. Ak niekto fotí svoje výtvory často, odporúčam zakúpiť odrazové dosky (pod názvom “reflector” som videl odrazovú dosku o priemere 60cm na nemenovanom čínskom e-shope za menej ako 7$ vrátane dopravy). Vpravo si môžete pozrieť ako sa to dá usporiadať.

Keď tú odrazovú dosku “vyzlečiete”, vnútri je priesvitná látka, ktorá sa ideálne hodí na zmäkčenie svetla.

Rozptylovú látku nájdete pod vrstvou odrazového obalu
Rozptylovú látku nájdete pod vonkajšou vrstvou

Tienidlo nemusíte dávať na stojan, môže ho niekto pridržať, pricvaknete ho štipcom na stoličku, atď. Kartu položte šikmo na smer lúčov, aby tiene mierne vykreslili textúru karty. Napokon dosiahnete decentný obrázok.

scrapbooking karta

Malý dôkaz na záver: Pri fotografovaní sa nám potvrdilo, že aj pes sa vyhne priamemu slnku, ako vidíte na našich chlpáčoch. Bez zaváhania pózovali s fotografovanou kartou, ale v TIENI!

cute dogs card scrapbooking

1 Comment

  1. Diana Majerová
    25/09/2016

    Zase skvělé čtení, samozřejmě oceňuji rady fotografům, ale baví mě i Vaše psaní 🙂 Neméně skvělá jsou ale přáníčka Vaší manželky Moniky! 🙂 Dohromady se skvěle doplňujete! 🙂

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

20 − 18 =

Skip to content